WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA R...

Jak prawidłowo palić w piecu?

GMINA KURZĘTNIK
Dzięki prawidłowemu paleniu w piecu możemy zaoszczędzić swój czas i pieniądze, a przede wszystkim zadbać o środowisko i własne zdrowie. Jak to zrobić – prezentowano w Kurzętniku.

W jaki sposób można przyczynić się do redukcji poziomu smogu? Pierwszym krokiem może być zastosowanie prostej zasady właściwego palenia w piecu. Na czym to polega? „Należy najpierw do pieca wsypać węgiel, a potem dopiero od góry zacząć rozpalanie i wtedy stopniowo wszystko od góry będzie się paliło do samego dołu” - wyjaśnia pani Justyna, jedna z uczestniczek specjalnego szkolenia zorganizowanego w Kurzętniku.

Prawidłowe palenie w piecu niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla naszych portfeli. Oszczędzamy nawet 30 procent opału w czasie sezonu grzewczego. „Zasada jest bardzo prosta: gdy odpalamy zapałkę i będziemy trzymali ją do góry, to ona się będzie paliła powolutku do samego dołu, natomiast jak zrobimy odwrotnie, to ona się spali szybko, wręcz nas poparzy. Ilość energii w każdej zapałce jest taka sama i to staramy się pokazywać tutaj, w Kurzętniku, używając dwóch takich samych pieców, używając tego samego paliwa” - podkreśla organizator szkolenia Dariusz Pudełko ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno.

W gminie Kurzętnik trwa także wymiana pieców w budynkach użyteczności publicznej, która również przyczyni się do poprawienia jakości powietrza. „Gmina Kurzętnik wprowadziła program walki ze smogiem, dofinansowujemy wymianę pieców – po 2,5 tysiąca złotych do każdego pieca – plus program rządowy „Czyste powietrze”, plus inne preferencje, nad którymi się zastanawiamy, plus umiejętność spalania w tym piecu – to wszystko składa się do tego, że za niewielkie pieniądze możemy wymienić piec, możemy dbać o środowisko i może to być jeszcze korzystniejsze dla nas” - przekonuje Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętniki. A sam pokaz prawidłowego palenia w piecach był jedną z atrakcji przygotowanych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Kurzętnik. „My zbieramy na dzieci, na leczenie, na terapię tych dzieci, a przy okazji też chcemy walczyć ze smogiem, bo to też jest jeden z elementów poprawy zdrowotności naszych mieszkańców” - podkreśla Wojciech Dereszewski.