WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA R...

Rozmowy o głosie

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Jakie schorzenia najczęściej odbijają się na naszym głosie? Jak zadbać o to, by cieszyć się zdrowym głosem? Na ten temat debatowano podczas II interdyscyplinarnej konferencji „Trakt Głosowy”, która odbyła się w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej w Olsztynie, skierowanej do medyków, nauczycieli śpiewu, artystów i wszystkich tych, którzy w swojej pracy stykają się z głosem.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Druga konferencja „Trakt Głosowy” to okazja do rozmów o głosie przede wszystkim. Czy my możemy z pełni naszego głosu korzystać bez żadnej skazy, bez żadnych uszczerbków na zdrowiu?

Dr hab. prof. UWM Hanna Zajączkiewicz, kierownik katedry otorynolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM: Możemy, ale musimy coraz bardziej ugruntować się, jak ważny narząd, krtań i cały, wszystkie elementy składające się na trakt głosowy są ważne w kontekście higieny życia i bycia. Jeżeli codzienny pęd powoduje, że jesteśmy zestresowani, nakładają się na to choroby cywilizacyjne, będzie to miało odzwierciedlenie dla głosu.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Z jakimi schorzeniami najczęściej spotykają się medycy na co dzień zajmujący się głosem?

Dr hab. prof. UWM Hanna Zajączkiewicz, kierownik katedry otorynolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM: Foniatrzy i otolaryngolodzy najczęściej spotykają się z zaburzeniami z jednej strony takimi prozaicznymi, typu chrypka wynikająca z infekcji, trzeba pamiętać, że jeżeli chrypka utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, to zawsze jest to bardzo alarmująca, czerwona lampka do tego, żeby pogłębić diagnostykę, więc ta chrypka w pierwszej kolejności u lekarzy rodzinnych, natomiast z punktu widzenia foniatrycznego to zaburzenia czynnościowe.

Prof. Zdzisław Madej, katedra otorynolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM: Tutaj wszystkie stany chorobowe, które występują w życiu człowieka, mogą wpłynąć na funkcje głosu, my słyszymy to w akustycznym obrazie głosu, przeziębienie, choroby gardła, ale także różnego rodzaju choroby związane z układem naczyniowo-sercowym, choroby związane także z rozumieniem przetwarzania głosu, wszystkie zaburzenia czynnościowe głosu, dysfonie organiczne, te wszystkie momenty to są właśnie te chwile, kiedy pod wpływem zmiany temperatury na przykład, złego używania techniki głosowej, przeciążenia głosu w pracy zawodowej, szczególnie dla osób zawodowo posługujących się głosem, to są te momenty, kiedy doświadczamy pierwszych objawów i tym pierwszym objawem jest właśnie chrypka, którą często lekceważymy, a ona jest już informacją, że jakieś mechanizmy nieprawidłowe zachodzą, nie jest to prawidłowa fizjologia prawidłowa tworzenia toru oddechowego, na którym powstaje fala głosowa, wyprowadzana w rezonatory nasady.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Jak pielęgnować nasz głos, żeby służył nam jak najdłużej?

Prof. Agata Szkiełkowska, kierownik kliniki audiologii i foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach: Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tworzenia głosu, co jest niestety, muszę podkreślić, w naszym kraju bardzo niskie i tak naprawdę wszyscy myślimy, że głos to jest rzecz dana nam, tymczasem jest to niezwykle skomplikowany mechanizm, sposób tworzenia głosu jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem w organizmie człowieka i zależy od wielu elementów, tych zewnętrznych i tych wewnętrznych. To, co na pewno możemy zrobić, to trzeba głos pielęgnować w ten sposób, żeby nie nadużywać go, nie nadużywać w hałaśliwym środowisku, nie nadużywać w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czyli np. w mrozie. Oczywiście to wszystko musi być w równowadze z naszym stanem ogólnym zdrowia, dlatego że tak naprawdę każdy organizm jest bardzo indywidualny i wymaga bardzo indywidualnego podejścia, w tym również i podejścia do głosu.