WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SZKOŁY POLICEALNEJ IM. PROF. ZBIGNIEWA R...

20 lat Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie

KOPERNIK.TV
Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie już od 20 lat kompleksowo leczy pacjentów.

Szpital Przyjazny Pacjentom

W 2023 roku Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie świętuje 20-lecie swojego istnienia. Od momentu powstania, ta renomowana instytucja medyczna niezmiennie stawia sobie za cel walkę z chorobą nowotworową i zapewnienie najwyższej jakości opieki onkologicznej nad pacjentami. Przez lata Centrum Onkologii stało się nie tylko punktem odniesienia w regionie, ale także miejscem, które przyczyniło się do znacznego postępu w dziedzinie diagnozowania, leczenia i badań nad nowotworami. „Nasz zakład radioterapii jest bardzo nowoczesnym zakładem. Praktycznie od początku jego istnienia jest jednym z wyróżniających się na mapie Polski. Obecnie posiadamy 4 akceleratory i pracownie brachyterapii. Możemy leczyć wszystkie grupy pacjentów z wszystkimi rozpoznaniami. To leczenie jest bardzo nowoczesne i nie tylko zapewniające skuteczność leczenia, ale również bezpieczeństwo tego leczenia” – podkreśla dr n. med. Ewa Wasilewska-Teśluk, kierownik zakładu radioterapii Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii W Olsztynie.

Misją Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie jest zapewnienie kompleksowej opieki pacjentom z chorobami nowotworowymi, opartej na najnowszych osiągnięciach medycyny i profesjonalizmie personelu.

Centrum dąży do zapewnienia skutecznego leczenia, poprzez zindywidualizowany plan terapeutyczny, który uwzględnia unikalne potrzeby każdego pacjenta. Oprócz tego, Centrum Onkologii pełni również funkcję ośrodka naukowo-badawczego, angażując się w liczne projekty, które mają na celu doskonalenie metodyk leczenia nowotworów oraz poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych. „Oferujemy również jedną z mało jeszcze dostępnych metod leczenia nowotworów, to jest radiologię interwencyjną, a to właśnie jest metoda szczególnie pomocna przy leczeniu nowotworów trzustki czy nowotworów wątroby, w czym również specjalizuje się nasz ośrodek, nasza chirurgia onkologiczna. Pacjentami naszego Centrum Onkologii są pacjenci z całej Polski właśnie z uwagi na te innowacyjne metody leczenia” – mówi Krystyna Futyma, dyrektor szpitala.

W 20-lecie swojego istnienia Centrum Onkologii Szpitala MSWiA

w Olsztynie może spojrzeć wstecz z dumą na swoje osiągnięcia. W 2022 roku leczono tu ponad 26 000 pacjentów w trybie stacjonarnym i ponad 16 000 pacjentów w trybie dziennym, wykonano ponad 4 000 zabiegów operacyjnych oraz udzielono ponad 107 000 porad specjalistycznych. To nie tylko liczby, ale przede wszystkim historie ludzi, którym Centrum Onkologii pomogło w ich walce z chorobą. „Ci pacjenci przychodzą do nas, znają już nas. To są sympatyczne momenty, bo ci pacjenci na prawdę wiele razy poruszają różne tematy swoich obaw, gdzie możemy tak wejść troszeczkę w szczegóły życia tych pacjentów i służyć radą” – mówi Irena Bil, oddziałowa kliniki onkologii i immunoonkologii z oddziałem dziennym terapii onkologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie.

Centrum Onkologii Szpitala MSWiA to też miejsce, gdzie niewątpliwie dokonuje się znaczący postęp w dziedzinie onkologii, które przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów oraz daje nadzieję na lepszą przyszłość w walce z nowotworami.

II

20 lat Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie ma bogatą historię i odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu kompleksowej opieki onkologicznej dla mieszkańców Warmii i Mazur. Przez lata rozwijał się i ewoluował, by sprostać rosnącym potrzebom w dziedzinie diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych. Poznajmy historię oraz niektóre ważne postaci związane z tym ośrodkiem.

Początki sięgają roku 1979, kiedy to dr Antoni Celmer został mianowany dyrektorem szpitala. Pod jego kierownictwem placówka zaczęła koncentrować się na leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi. Dr Celmer pełnił funkcję dyrektora przez 21 lat, aż do roku 2000, nadając kierunek rozwoju ośrodka i kładąc podwaliny pod przyszłe sukcesy.

Na stanowisku dyrektora Szpitala kolejno zasiadali: Marek Załęski, Ireneusz Wojciechowski, Bohdan Michniewicz i Janusz Chełchowski. Każdy z nich wnosił swoje umiejętności i doświadczenie, przyczyniając się do dalszego rozwoju placówki oraz podnoszenia jakości opieki nad pacjentami.

W 2014 roku na stanowisko dyrektora Szpitala MSWiA w Olsztynie został powołany Marian Stempniak, który pełnił tę funkcję przez dwa lata. Od 2016 roku dyrektorem sprawującym tę odpowiedzialną rolę jest Krystyna Futyma, która wprowadziła ośrodek w nową erę rozwoju, kontynuując misję zapewnienia kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami.

W roku 2002 Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę o powołaniu Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii, które miało objąć struktury oddziałów i poradni onkologicznych Zespołu Pulmonologii i Onkologii w Olsztynie. Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, na terenie Szpitala MSWiA powstało Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii. „20 lat temu pierwszy pacjent w tym ośrodku został napromieniony. Potem dołączyła chirurgia onkologiczna, chemioterapia. To tu właśnie powstał pierwszy w kraju oddział immunoonkologii. Byliśmy jednym z pierwszych centrów onkologii, które w 2019 roku spełniły rygorystyczne  wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia i tutaj powstało Centrum Kompetencji Raka Piersi, następnie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego” – relacjonuje Krystyna Futyma.

Był to kamień milowy dla regionu Warmii i Mazur, ponieważ Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie stał się jedynym pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w tym województwie. „Trzeba wspierać i dobrze organizować teraźniejszość i przyszłość takiej placówki. To jest związane z potencjałem chorób, które niestety są wymiarem XXI wieku i zwalczanie tych chorób poprzez działania o charakterze onkologicznym są niezbędne, konieczne. Zawsze będziemy brali pod uwagę możliwość wspierania tej placówki przez projekty, przez zabezpieczenie pieniędzy unijnych” – zapewnia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach rozwoju Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie, przeprowadzono również modernizację infrastruktury i wymianę sprzętu medycznego. Dzięki temu ośrodek posiada nowoczesną specjalistyczną aparaturę medyczną, która umożliwia skuteczną diagnozę i leczenie nowotworów. „Czas wdrożenia leczenia odgrywa niezwykle ważną rolę w leczeniu onkologicznym i często jest tym elementem, który zapewnia skuteczność terapii, warunkując jej powodzenie. Teraz pacjent często to leczenie ma na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu dostaje leczenie dobrej jakości, szybko i w sposób przyjazny, czyli otoczony rodziną i bliskością swoich najbliższych” – zaznacza dr n. med. Ewa Wasilewska-Teśluk.

Na Warmii i Mazurach Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie odgrywa istotną rolę w walce z nowotworami złośliwymi. „Mury to nie wszystko, bo najważniejsi są ludzie. To właśnie ta wspaniała kadra medyczna, ale też ten nie mniej ważny tzw. personel szary, mam tutaj na myśli inżynierów medycznych, mam na myśli pracowników sekcji rozliczeń, sekcji statystyki, zamówień publicznych czy wreszcie personelu pomocniczego, bez którego szpital by nie funkcjonował” – podkreśla dyrektor Krystyna Futyma. „Praca jest dla mnie pasją, jest wydaje mi się, że też powołaniem, bo od początku, od zakończenia szkoły podstawowej chciałam być pielęgniarką. Z perspektywy 20 lat pracy mogę powiedzieć to, że personel pielęgniarski w dużej części pracuje w niezmienionym składzie” – dodaje Irena Bil.

Dzięki wykwalifikowanej kadrze medycznej, nowoczesnemu sprzętowi i kompleksowej ofercie leczenia, pacjenci mają dostęp do wysokiej jakości opieki onkologicznej bez konieczności podróżowania daleko od swojego miejsca zamieszkania. Ośrodek ten stanowi ważne ogniwo w systemie opieki zdrowotnej nad pacjentami z chorobami nowotworowym w naszym regionie.

III

Ludzie i przyszłość

Nowotwory złośliwe stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Liczba zachorowań wzrasta nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W obliczu tego wyzwania Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie odgrywa niezwykle istotną rolę. Już niedługo placówka będzie mogła pochwalić się utworzeniem Ośrodka Transplantacji Szpiku, który będzie pierwszym w regionie i kolejnym tego typu ośrodkiem obok pobliskich placówek, m.in. w Białymstoku, Gdańsku czy w Warszawie. Jest to istotny krok ku zapewnieniu pacjentom szansy na przeszczepienie szpiku, co może mieć kluczowe znaczenie dla ich życia. „Sądzę, że takim wyzwaniem dla krajowego systemu opieki onkologicznej jest dostarczenie leczenia i walka z nowotworami u ludzi młodych. W niedalekiej przyszłości stoimy przed zadaniem rozbudowy naszego Centrum Onkologii o kolejne zakresy działalności, ale przede wszystkim budowę nowego bloku operacyjnego, który będzie wyposażony w najnowocześniejsze sale operacyjne, łącznie z salą robotyczną, hybrydową, po to, aby w jak najszybszym czasie móc oferować pacjentom leczenie, aby mogli wyleczeni wrócić do swojego życia do aktywności zawodowej, życia rodzinnego” – mówi Krystyna Futyma.

Wiele zadań publicznych, których w naszym regionie dotąd nie realizowano, będzie można wykonać teraz na miejscu, bez konieczności dalekich podróży pacjentów w poszukiwaniu odpowiedniej opieki. W celu poprawy diagnostyki i usprawnienia leczenia raka w Polsce od 1 stycznia 2015 roku placówka realizuje założenia pakietu onkologicznego poprzez wprowadzenie Karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Dwadzieścia lat istnienia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie to okres nieustannego dążenia do poprawy stanu zdrowia pacjentów onkologicznych nie tylko z regionu Warmii i Mazur. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego, dostępności nowoczesnych technologii i współpracy z pacjentami i ich rodzinami, ośrodek ten odgrywa znaczącą rolę w walce z chorobą nowotworową. Jest to okazja do świętowania 20-lecia istnienia Centrum Onkologii, ale również do wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom za ich trud, poświęcenie i determinację w walce z nowotworami. „Chciałabym w tym miejscu skierować podziękowania do wszystkich, którzy zetknęli się z tym miejscem, którzy pracują czy też pracowali na dobre imię i na wizerunek tego Centrum Onkologii, bo to właśnie dzięki nim jesteśmy dzisiaj w tym miejscu i mamy chęci powiedziałabym, do dalszego działania i rozwoju dla dobra i w interesie pacjentów” – podsumowuje dyrektor Futyma.